Новий рівень контролю для недопущення подвійного громадянства в Україні

By in
741

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін на прес-конференції в Ужгороді 6 січня 2015 року заявив, що планує посилити контроль, щоб не допускати факти приховування українцями паспортів інших держав. Також, міністр висловив намір посилити санкції для осіб, які порушують правило єдиного громадянства.

У Конституції України конкретно прописано, що кожен Громадянин України може мати лише одне громадянство, а Закон України «Про громадянство» також повторює цю конституційну вимогу і стверджує неможливість отримання подвійного громадянства. Пан Клімкін заявив: «У Конституції України чітко написано, що подвійного громадянства не повинно бути і крапка. Кожен повинен поважати українські закони».

З його слів, МЗС вже укладає двосторонні домовленості з Польщею, Угорщиною і Словаччиною про спільний прикордонний контроль. Тепер українці, котрі звикли на європейській стороні показувати один паспорт, а на українській – інший, більше не зможуть скористатися таким привілеєм.

Таким чином, можна очікувати суттєвих змін у міграційній політиці України. Згідно з проведеними дослідженнями, тільки третина населення України підтримує ідею подвійного громадянства і 70% українців приймуть нововведення із наснагою. І в той же час, Закарпатська, Донецька, Луганська, Одеська області не зрадіють появі нових правил – саме в цих областях більшість населення фактично мають більш ніж одне громадянство.

Додатковим нововведенням буде підвищення суми штрафу за порушення Конституції України. Нагадуємо, що сьогодні звичайні українці, у яких був виявлений паспорт іншої держави, повинні будуть виплатити штраф від 170 до 510 гривень. Якщо подвійне громадянство використовує чиновник, то сума штрафу складатиме від 850 до 1700 гривень. Також він ризикує втратити свою посаду (але тільки з ініціативи Президента України). У цьому контексті варто згадати відомий факт наявності «потрійного» громадянства у голови Дніпропетровської області Ігоря Коломойського, котрий вільно заявив про це на всю Україну ще півроку тому. До сих пір Президент України Петро Порошенко не збирається усувати губернатора Дніпропетровщини, «тому що він добре виконує свої обов’язки і функції”. Сам Ігор Коломойський аргументує свою правоту тим, що Закон України забороняє подвійне громадянство, але про потрійне громадянство у цьому законі нічого не сказано. Отже, наявність потрійного громадянства не є злочином.

На фоні цього, прагнення Міністра закордонних справ примусити всіх українців поважати закон про єдине громадянство не виглядає перспективним. Для тисяч українців наявність двох (чи навіть більше) паспортів була і надалі залишається нормою і ніякий додатковий контроль не завадить нашим громадянам вільно пересуватися світом (при необхідності, потрапити в Україну в об’їзд Польщі, Угорщини чи Словаччини не є великою проблемою).

І тим не менш, така тверда позиція Міністра по відношенню до осіб, які зневажливо ставляться до Законів України і Конституції нашої країни не може не тішити. Проявлені Клімкіним впевненість і наполегливість заслуговують схвалення. Цікаво, чи проявить він стільки ж цілеспрямованості у справі міністра економіки А. Абрамовічуса (Литва), міністра охорони здоров’я А. Квіташвілі (Грузія) і міністра фінансів Н. Яресько (США), котрим надав громадянство особисто Президент України – адже тепер вони повинні відмовитись від колишнього громадянства і повернути паспорти у відповідальні державні органи країн, де вони проживали раніше. Не треба забувати також і про те, що незабаром українське громадянство отримають ще 5 іноземців, котрі будуть працювати у державному апараті (у Міністерстві Юстицій і АПК).

В цілому, позиція міністерства і заплановані нововведення справляють враження цікавих і законодавчо правильних рішень, але, в той же час, відповідальність за використання подвійного громадянства, скоріше за все, понесуть звичайні українці, а державні чиновники і надалі ховатимуться за своїми численними паспортами.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)